За всички е ясно, че различните хора имат различна нужда от сън и почивка. Едно е сигурно, децата несъмнено се нуждаят от следобедна почивка.
Два-три часа покой следобед действат укрепващо на детския организъм и разтоварват нервната система. Повечето възрастни, обаче, когато биват попитани за миналото си в детската градина, се сещат именно за тези следобедни часове и то с не много добри спомени. Защо@
В групата наблюдавам, че някои деца не желаят да спят следобед и това нежелание опира до страх. Какво значение има дали спи детето или си почива със затворени очички. Всички в един момент заспиват. Важното в живота на групата по повод на следобедния сън е децата да кротуват и да не пречат на останалите да почиват.
Какво можем да направим ние възрастните, за да предразположим децата към следобедна почивка, която да е полезна за тях@
На първо място§ да изключим звука на мобилните си телефони и не само да пазим тишина, а и да се борим за нея. Да не допускаме външни хора и персонал да говорят на висок глас и да създават шум. Въобще да създадем подходяща обстановка за почивка - тишина, приглушена светлина, чист въздух, евентуално релаксираща тиха музика.
Не по-малко важно е да не действаме спрямо децата с принуда. "Госпожо, не искам да спя!!!", "Добре, тогава само си почивай." Абсолютно погрешно е да плашим децата с цел да заспят. Така само им създаваме психическо напрежение и създаваме ненужни страхове.
Приказката - незаменим помощник преди сън
На моите деца в групата всеки ден чета приказка преди сън. За мен приказката е важна част от живота на детето - развива речта, въображението, любов към книгите, успокоява...
И още няколко последни думи. Между следобедния и вечерния сън трябва да има поне четири часа разлика. По режим в детската градина децата лъагат към 13-13,30 и се събуждат към 15,15-15,30. Следва следобедна закуска и игри. Колкото са по-малки децата, от толкова повече сън се нуждаят.
Няма коментари:
Публикуване на коментар