сряда, 17 юли 2013 г.

СЛЕДОБЕДНИЯТ СЪН

За всички е ясно, че различните хора имат различна нужда от сън и почивка. Едно е сигурно, децата несъмнено се нуждаят от следобедна почивка.
Два-три часа покой следобед действат укрепващо на детския организъм и разтоварват нервната система.  Повечето възрастни, обаче, когато биват попитани за миналото си в детската градина, се сещат именно за тези следобедни часове и то с не много добри спомени. Защо@
В групата наблюдавам, че някои деца не желаят да спят следобед и това нежелание опира до страх. Какво значение има дали спи детето или си почива със затворени очички. Всички в един момент заспиват. Важното в живота на групата по повод на следобедния сън е децата да кротуват и да не пречат на останалите да почиват.
Какво можем да направим ние възрастните, за да предразположим децата към следобедна почивка, която да е полезна за тях@
На първо място§ да изключим звука на мобилните си телефони и не само да пазим тишина, а и да се борим за нея. Да не допускаме външни хора и персонал да говорят на висок глас и да създават шум. Въобще да създадем подходяща обстановка за почивка - тишина, приглушена светлина, чист въздух, евентуално релаксираща тиха музика.
Не по-малко важно е да не действаме спрямо децата с принуда. "Госпожо, не искам да спя!!!", "Добре, тогава само си почивай." Абсолютно погрешно е да плашим децата с цел да заспят. Така само им създаваме психическо напрежение и създаваме ненужни страхове.
Приказката - незаменим помощник преди сън
На моите деца в групата всеки ден чета приказка преди сън. За мен приказката е важна част от живота на детето - развива речта, въображението, любов към книгите, успокоява...
И още няколко последни думи. Между следобедния и вечерния сън трябва да има поне четири часа разлика. По режим в детската градина децата лъагат към 13-13,30 и се събуждат към 15,15-15,30. Следва следобедна закуска и игри. Колкото са по-малки децата, от толкова повече сън се нуждаят.

понеделник, 15 юли 2013 г.

ЩУРЦИТЕ

Не! Тук няма да става дума за легендарната българска рок група..., а за нашите дечица, които по един или друг начин не отговарят на общоприетите норми на поведение.

Аз лично вътрешно негодувам, когато някой каже за дете, че е невъзпитано. По-скоро смятам, че децата получават в семействата си различно възпитание - някои от тях авторитарно, други либерално. Това възпитание блесва, повярвайте ми, когато детето влезе в група.
Възпитанието в детската градина, напротив, е еднакво за всички деца. Екипи от педагози, специално подготвени за това, възпитават по един и същ начин всички деца в групата. За децата важат едни и същи правила (както впрочем е и в нашето общество на възрастни), но някои от тях не се съобразяват с тях и всячески се опитват да получат внимание по-различно от това, което се отдава на другите.
Защо се получава така и какво изобщо е възпитанието?
Много велики учени педагози, като Сухомлински, Виготски и др., са писали разработки по темата. След всичко прочетено, оставам с впечатление, че възпитанието се крепи на уважението - уважение към родителите, уважение към учителите, уважение към връстниците и себеуважение. Всеки от Вас е с различно възприятие за възпитанието, но, съгласете се, не Ви ли уважава детето, то няма и да Ви слуша, няма да се съобразява с Вашето мнение и Вашите родителски напътствия.
Уважението трудно се печели и много лесно се губи. Затова ние възрастните трябва да бъдем постоянни и твърди в методите си на възпитание, които ние, за нас, сме възприели като правилни. Самото дете губи почва и ориентири, когато веднъж му се позволява нещо, а после му се забранява или, както е в групата, за всички да има забрана, а за дадени деца забраната да не важи.
Не се лъжете, че децата са като нас. Например, при тях нормалният начин на предвижване е бягането, те обичат да експериментират както с всичко наоколо, така и с нашето търпение. И в това няма нищо лошо, стига да знаят докъде могат да спрат. А това знание трябва да им го дадем ние - чрез нашето поведение, което често те претворяват като огледален образ и чрез словото. С много думи и обяснения, а не просто, "защото аз така казвам". Всяка забрана, според мен, трябва да е придружена от обяснение, защо не е редно да се прави това или онова.
Готова съм да повтарям хиляди пъти едно и също нещо, докато видя задоволителния резултат в поведението на децата. Разбира се, ще излъжа, ако кажа, че го правя без никакви чувства. Децата трябва да знаят какво чувстваме ние, а ние, учителите, също сме хора, също изпитваме ярост, гняв, тъга. Условието, което аз за себе си съм си поставила и смятам да го спазвам доживот е да не насочвам тези чувства срещу децата. Както Хаим Гинът съветва в своята книга "Децата и ние" (Велика книга, между другото), предупреждавайте децата какво чувствате без да ги обвинявате пряко за това. Децата ни са умни и сами ще се сетят кога границата приближава.
И като заключение ще кажа, че обичам палавите деца, тези щурчета, които винаги са със страхотни идеи за поредната пакост. Смятам, че това са важните хора на утрешния ден, хората, които ще променят света към по-добро.
 
 
 

четвъртък, 11 юли 2013 г.

ИГРИ С ВОДА

Лято е! Жега!
Какво по-хубаво от това да поиграем с вода. Приятна, разхладителна и ...мокра. Действа като магнит за повечето деца.
Игрите с вода са особено подходящи за деца от всякаква възраст. Повечето бебета се чувстват прекрасно в нея. Да не забравяме в каква среда са били цели девет месеца. Водата зарежда с положителна енергия, прекрасно средство за развитие на децата е, а и е подходяща за много експерименти.

Ето някои игри, които играем в детската градина, както и някои предложения за игри, които можете да си провеждате с децата.
1. "Паметници преместете водата"
Децата се подреждат в кръг и на всяко се раздава празна пластмасова чашка. Възрастният напълва една чашка и я подава на един от играчите. Целта е, чрез преливане и без да мърдат децата да преместят водата отново до първия играч, от който е започнала играта.
С тази игра децата се учат да се съсредоточават и да бъдат внимателни.
2. "Мократа гъба" (Ходжис, Д. 501 занимания за деца)
В удобен съд - кофа - се налива чиста вода. Ползва се домакинска гъба, с която се стреля в предварително определена мишена. Мишените могат да бъдат както нарисувани с тебешир на стена, така и някакъв съд (леген), отдалечен на определено разстояние от играчите. Играчите се нареждат в колона по един, топят гъбата във водата и се целят в мишената. Когато хвърли играчът се нарежда на опашката а следващия взема гъбата и се цели по обяснения по-горе начин.
С тази игра децата развиват своята точност.
3. "Палавите рибки"
Продават се комплекти в магазините за детски играчки, съдържащи рибки с метално пиронче и въдици с магнит. Използвайки коритото или друг по-широк съд можете да направите страхотен риболов без да е нужно да отидете на язовира. При нас, за да бъде по интересно пуснахме и патенца и, разбира се, дори им написах точки, които при улова се сумираха за награда. Лошото е, че уловената риба няма как да се изпържи, но пък се връща отново в легена и играта започва отново.
С тази игра при децата се развиват връзките око-ръка. Дъбре е след това да завъртите посоката, в която "върви" водата, за да се даде шанс и на другото мозъчно полукълбо също да се развива.
4. "Сапунена вода"
Изберете подходящ безвреден препарат за миене на съдове. Сложете малко и оставете децата да разпенят водата. Това ще им достави страхотно удоволствие. След това, с Ваша помощ, те могат да се превърнат в белобради старци, или да си сложат бели ръкавички.
5. "Водни лабиринти"
Продават се в магазините (поне в нашето детство се продаваха) игри, които в напълнена прозрачна съдина има шишове и рингове. Чрез две копчета се пуска въздух, за да се нанижат ринговете на шишовете. Ето това имам предвид:
С тази игра децата сами стигат до умозаключението за едно от физичните свойства на водата - че тя може да се мести.
6. "Цветни експерименти"
Чрез водата могат спокойно да се покажат и някои художествени похвати. В прозрачни чаши напълнете вода и с водни бои и четка оставете детето да оцвети водата (а защо не и само да си налее водата...). Предложете първо основните цветове от палитрата - жълто, синьо, червено. След това покажете на детето как може да си направи зелен, лилав, оранжев цвят. За да се затвърдят знанията за цветовете е добре да играете и други "цветни игри", които ще опиша в отделен блог.
7. "Да посвирим с вода"
В два варианта.
За целта ще ви трябват няколко чаши за червено вино. Предварително се подгответе психически, че някоя от тях може да се счупи, така че не е задължително да са от кристалния сервиз от сватбата ви. Напълнете чашите с различно количество вода и намокрете ръбовете им. Покажете на детето как като минавате по ръба им с мокър пръст се получава различен звук, а после започнете да свирите заедно, за да направите цяла хармония.
Вторият вариант на тази игра се закупува от магазините:
8. "Плува - потъва"
Специален начин за прозряване на водоизместването е играта плува - потъва. Предварително се заредете със съд с прозрачни стени - аквариум и предмети, които ще пускате във водата - празна пластмасова бутилка, пълна пластмасова бутилка, надут балон, ненадут балон, дървено трупче, пластмасова играчка, топка и т.н. Преди да сте пуснали предмета децата трябва да предположат дали ще плува или ще потъне. След това заедно проверявате.
В детската градина тази игра я направихме с пясък. Пред очите на децата пълних чашката, в която имаше вода, с пясък, докато започнеше да прелива. След това попитах, кое е по тежко водата или пясъка. Децата, които в момента са на 3-4 години сами отговориха, че това е пясъка.
9. Воден балон
Балонът, пълен с вода е много приятна на пипане материя. Можем да си го подхвърляме от близко разстояние, да си го подаваме в ръцете, но не бива да забравяме, че той може и да се спука и тогава ще стане локва.
10. "През девет локви в десета"
Аз лично смятам, че всеки уважаващ детето си родител, трябва да му купи гумени ботуши. Използвайте всеки удобен момент да цопате по локвите. Колко много кал и колко много пръски... А детето е щастливо.
11. "Сапунени мехури"
Децата обичат да правят сапунени мехури, както и да ги гонят. Това е една много приятна и завладяваща игра за горещите летни дни.
А спомняте ли си?
нашите игри. Стреляхме се с вода. Тогава бутилките от веро вършеха много добра работа, както и бибероните...
Две думи и за водните спортове: Плуване, водна топка, синхронно плуване, скокове във вода и т.н. укрепват здравето, каляват, извайват тела. Особено важно е децата да се занимават със спорт към 6-7-годишна възраст, когато организма бързо израства и много от тях се прегърбват без спорт.
Ах, морето!
За съжаление вече няма организирани посещения на плажа от детската градина. Това е разбираемо.
Може би най-зареждащите игри с вода са в самата вода. Повечето типични варненци не се привлечени от морето, но използвайте уикенда на плажа, за да поиграете с/във водата.
Правете кални кюфтета, пясъчни замъци на брега, пускайте лодки, пръскайте се, плувайте...
Водата е около нас
Децата с радост ще ви помагат да измиете чините. Е, в началото ще има по една-две жертвани чаши. Но какво са две чаши в сравнение с щастието на едно дете. В топлите дни ги оставяйте сами да си мият ръцете, а защо не и да си изперат панталончето.., (което вие после скришно ще трябва отново да изперете). Можете да си правите експерименти за изпаряването на водата. Една тенджерка със стъклен капак може да помогне да обясним кръговрата на водата в природата - вода, роса, изпаряване, дъжд. В зеленчуковата градина оставяйте децата, акo имат желание да поливат някои не много претенциозни посеви.



Повече по темата в следните сайтове:
http://naturalenergy.bg/index.php?page=page&id=48