За адаптацията на детето в детската градина е писано много, както в интернет, така и в педагогическата литература.
Какво всъщност означава адаптацията?
Това е привикване на организма към нови условия на живот, а именно живота в групата. По-трудно се адаптират децата, които се отглеждат сами в семейството.
Много от децата плачат при сутрешната раздяла с майка си. Нормално! Непознати хора ще са нейният заместител, още повече в непозната обстановка. По-голямата част от децата се успокояват по време на закуската и впоследствие се включват в общите занимания.
Няма да изпадам в повече подробности, а ще дам някои насоки, които можете да прилагате, за да се чувства по-добре детето Ви в групата.
1. Говорете на детето си за детската градина само добро (тук ние играем, намираме приятелчета, госпожите са добри и ни помагат ....). Някои казват, че тези разговори трябва да са в спокойна домашна обстановка и в никакъв случай по пътя за детската градина. Ако решите играйте на детска градина вкъщи.
2. Ако детето плаче много, когато Вие го водите на градина, опитайте друг близък или роднина.
3. Изпратете детето си на градина с любима играчка. На по-късен етап личните играчки ще се оставят в шкафчетата, но сега един познат предмет върши чудеса.
4. Обяснявайте на детето, че Вие трябва да ходите на работа. То не бива да научава, че Вие сте вкъщи без него.
5. Не се предавайте! Ако върнете детето си след като сте го завели сутринта на детска градина, понеже то плаче, бъдете сигурни, че то ще се възползва и следващия ден и ще плаче още по-силно, за да постигне целта си!
Всички тези съвети към Вас, не означават, че ние учителите сме извън процеса на адаптация. Напротив! Това е двустранен процес, чиито акцент пада върху благоразположението и спокойствието на детето. Желая да Ви уверя, че госпожите в групата правят всичко възможно с добрър и благ тон да спомогнат процеса на приобщаване на всички деца към групата.
Повече по темата:
Няма коментари:
Публикуване на коментар