Ходенето на пръсти е често срещано при прохождащите деца. При някои се проявява за кратко, докато усвоят и усъвършенстват движенията с в тази нова за тях дейност, при други това е по-продължително състояние. В никакъв случай на този етап не може да се говори за някакъв физиологичен проблем, но то може да доведе до такива (изкривяване на гръбнака, пренатоварване на конкретни групи мускули и т.н.).
ЗАЩО ДЕЦАТА ХОДЯТ НА ПРЪСТИ?
Важно е при изследването на даден казус винаги да се изследват причините за възникването му. Така заключенията ще са по-стойностни.
При нормално ходене се включват куп мускули и стави, които съставят само една крачка. Първо се свива коляното, след това се разгъва, за да се издаде стъпващия крак напред, петата поема тежестта на тялото, която след това се прехвърля в предната част на ходилото. Когато децата ходят на пръсти всички тези движения отсъстват, но за сметка на това мускулатурата на цялото тяло е по-напрегната с цел да се запази равновесие. Следователно ходенето на пръсти от наша гледна точка се оказва по-трудно... и за това, може би, родителите се притесняват.
Ето НЯКОИ СЪВЕТИ, които могат да помогнат на вас да помогнете на детето да ходи "нормално".
Преди всичко бих желала да уточня, че става въпрос за тактилни усещания и предизвикване на желание за изпитване на тактилни усещания:
1. Гимнастика за ходила:- опит за повсеместно допиране на ходилата едно в друго;
- тропане с петички (за да усетят петичките);
- тропане с крачета;
- патешко ходене;
- клякане (да се провокира сгъване и разгъване на коляното)
- маршируване и др.
2. Масаж на ходилата
- леко почукване по различните части на ходилото;
- масажиране на пръстчетата;
- гъделичкане (ако това е приятно на детето).
3. Ходене по различни повърхности (идеята тук е да се приложат колкото се може приятни повече усещания на ходилото):
- ходене върху мрамор (за усещане на хлад);
- ходене върху асфалт (за усещане на топлина);
- в пясък
- в чакъл или по речни камъни;
- по въже (в детския кът на морската градина има "Тарзан", в Аспарухово има въжени люлки).
Съществуват и някои СПЕЦИАЛИЗИРАНИ СРЕДСТВА, достъпни в търговската мрежа, които могат да спомогнат усъвършенстването на ходенето.
Това са:1. Килимче за вана
Вендузите, които принципно служат за залепване, предават много приятно чувство на стъпващото дете.
2. Таралежи

Спомага за запазване на баланса и осигурява тактилно усещане (пробвайте на този таралеж да стъпите на пръсти :) ). Ние имаме такива в детската градина и сме ги ползвали (и ще ги ползваме) при физическо.
3. Дъски за балансиране
Същата работа, ако си помислите, върши и скейтборда.4. Балансираща гъсеничка

Ние в градината ползваме (децата сами си я строят) пътечка от едни стари кубчета. Удоволствието е по-голямо като сам си определяш пътя :).
5. Масажор за ходила
Има го във всяка еднолевка, а е толкова ценен за добиване на допирни усещания по цялото ходило.
И като заключение: Всяка дейност на детето би трябвало да е пречупена през призмата на играта и да му доставя удоволствие. Не насилвайте детето да ходи на цял крак и не му се карайте, че ходи на пръсти, а му помогнете да се отучи от този „навик“.
С вас можем повече!